top of page
Search
  • Writer's pictureSertaç Özler

AYLA KEŞİM'LE AYAKKABI SEKTÖRÜNDE Kİ ZORLUKLARI VE ÜRETİM SÜRECİNİ KONUŞTUK

Temmuz 2021 - LBL La Bella Bülten - Sayı:2


La Bella: Merhaba Ayla. Bugün senin de deneyiminin yüksek olduğu bir alanda sohbetimizi başlatmak istiyorum. Sence Ayakkabı Sektöründe ki başlıca zorluklar nelerdir?


Ayla Keşim: Ayakkabı sektöründe ki en büyük zorluklardan biri bence üretim aşaması. Ürünlerin kaliteli ve istediğimiz gibi çıkması için üretim aşamasını iyi takip etmek gerekiyor. Bunun içinse atölyelerle iletişiminizin iyi olması şart. Biz her ne kadar işin satış kısmında olsak da yine de ayakkabı üretiminden de anlamak gerekiyor. Yani atölyelerle aynı dili konuşmanız gerekiyor. Bunun dışında bence bir diğer önemli zorluk ise doğru modelleri bulup ürettirmek. Yani modayı yakından takip etmek gerekiyor. Eğer yanlış öngörülerde bulunur ve yanlış ürünlere yatırım yaparsanız firma olarak çok zor durumda kalabilirsiniz.


La Bella: Peki %90 yurt dışına satış yapıyorsunuz. Dünyanın bir çok yerine ayakkabı gönderiyorsunuz. Bu durum seni zorlamıyor mu?


Ayla Keşim: Tabi ki zor tarafları var. Çünkü farklı kültürlerde ki bir çok kişiyle muhatap oluyorsunuz. Müşteri ilişkilerini iyi kurmak için bu kültürleri biliyor ve tanıyor olmanız gerekiyor. Seneler geçtikçe bu deneyimleri kazanıyorsunuz. Ve daha sonra bu çok eğlenceli bir duruma dönüşüyor. Dünyanın bir çok yerinde bir çok bağlantınız ve hatta dostlarınız oluyor. Benim gibi gezmeyi çok seven bir kişi için çok avantajlı bir durum.


La Bella: Bu sene ayakkabı da öne çıkan renkler nelerdir?


Ayla Keşim: Bu sene birinci sırada turuncu geliyor. Saten, Rugan, deri fark etmiyor. İnanılmaz bir turuncu modası ön planda. Bir diğer tutulan renk ise gümüş. Abiyelerde özellikle gümüşü bu sene çok görüyoruz. Saks mavisi saten ayakkabılar da görüyoruz. Ve her zaman modası geçmeyen nude rengi bu sene de en öncelikli renk olarak karşımıza çıkıyor.


La Bella: Ayakkabı da bu sene en çok kullanılan aksesuarlar nelerdir?


Ayla Keşim: Bu sene zincirli ve taşlı modeller revaçta. Bilekten dolanan zincirlerden tutun ayakkabının burun kısmında, topuk kısmında gibi bir çok detayında aksesuar olarak kullanılıyor. Genelde altın rengi tercih ediliyor zincirlerde.

Taşlı modellerde ise kristal taşını çok görüyoruz bu sene. Farklı şekillerde ve boyutlarda kristal taşları ayakkabıları süslüyor.


La Bella: Son olarak pandeminin Türkiye'de ayakkabı sektörünü nasıl etkilediğini sormak istiyorum.


Ayla Keşim: Pandemi her sektörü etkilediği gibi tabi ki ayakkabı sektörünü de etkiledi. Bütün dünya bir kapanmaya gitti. Yeni bir düzen oluştu. Bu yeni düzenden payını tabi ki bütün sektörler aldı. Büyük firmalar reel mağazalarını kaparken buralara yaptıkları yatırımları online mağazalarına taşıdılar. Başlangıçta hepimiz zorlandık ama yeni düzene yavaş yavaş alışmaya başladık. Tüketiciler de bu düzeni benimsemeye başladılar. İnsanlar artık daha ön yargısız şekilde internetten alış veriş yapıyorlar. Umarım en yakın zamanda bu pandemi belasını tamamen atlatır daha özgür şekilde hayatlarımıza devam edebiliriz.


La Bella: Bu hoş sohbet için çok teşekkür ediyor iş yaşamında başarılar diliyorum.36 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page